Nie każda kobieta, a także nie każdy mężczyzna chce posiadać dzieci. W związku z tym wiele osób sięga po antykoncepcję. Jest to powszechnie wykorzystywana metoda zapobiegająca ciąży, którą stosuje duże grono ludzi w różnym wieku niezależnie od płci. W obrębie antykoncepcji można wyróżnić szereg jej rodzajów (m.in. wkładki hormonalne wewnątrzmaciczne Mirena, Kyleena, prezerwatywy) dlatego też wybór odpowiedniego sposobu jest niezwykle ważny. Warto zachować szczególną ostrożność zwłaszcza w przypadku tabletek przyjmowanych doustnie, by uniknąć złego samopoczucia
Jakie czynniki powinny być brane przy wyborze antykoncepcji?
Organizm każdej kobiety jest inny i zdecydowanie warto o tym pamiętać, by uniknąć negatywnych skutków zdrowotnych. Skorzystanie z usług ginekologicznych w kwestii doboru antykoncepcji to decyzja, która pozwoli na dopasowanie odpowiedniego sposobu zapobiegającego ciąży. Lekarz w tym celu przeprowadzi szczegółowy wywiad, a także weźmie pod uwagę takie czynniki jak wiek, stan zdrowia czy też styl życia.
Metody antykoncepcji najczęściej stosowane przez kobiety:
- Wkładki domaciczne hormonalne – jest to metoda wybierana przez kobiety, które nie planują posiadania potomstwa w ciągu kilku najbliższych lat, a także nie mogą przyjmować środków doustnych. Do najczęściej wybieranych środków antykoncepcyjnych zaliczają się wkładka Mirena lub wkładka Kyleena.
- Antykoncepcja stosowana doustnie - może być stosowana przez panie, które nie posiadają przeciwwskazań zdrowotnych związanych m.in. ze schorzeniami wątroby.
- Zakładanie plastrów lub ringów - metoda wybierana przez kobiety mające problemy wątrobowe lub schorzenia związane z układem pokarmowym. Środek antykoncepcyjny wchłania się bezpośrednio do krwiobiegu.
- Zastrzyki antykoncepcyjne - to metoda polegająca na aplikacji określonej dawki hormonów za pomocą iniekcji
Każda metoda antykoncepcji powinna zostać poprzedzona przeprowadzeniem odpowiednich badań, a także konsultacją lekarską. W gabinecie ginekologiczno położniczym Beata Serwotka-Majewicz w Olsztynie uzyskasz wsparcie z zakresu odpowiedniego rozwiązania zapobiegającego zajściu w ciążę oraz odbędziesz konsultację medyczną.